Nagrzej piekarnik do 170 stopni C (termoobieg).
Nagrzej dużą patelnię, bezpieczną do piekarnika do gorącej temperatury i spryskaj odrobiną oleju. Dodaj mielone wołowe oraz pokrojone liście pora, a także drobno pokrojoną w kostkę marchew i pietruszkę. Duś przez 5 minut, mieszając i rozdrabniając mielone na mniejsze części.
Dodaj mąkę kukurydzianą, a następnie wywar i wymieszaj. Przypraw pierzem, solą i odrobiną Maggi. Przykryj, duś powoli przez 15 minut. Następnie dodaj soczewicę z puszki i duś jeszcze kilka minut, aż soczewica się dobrze podgrzeje.
W międzyczasie, aby przygotować wierzch zapiekanki, ugotuj ziemniaki w mundurkach przez 12 minut. Nie mają być całkiem ugotowane.
Nagrzej nową, dużą patelnię i spryskaj olejem. Dodaj startą marchew i smaż, mieszając, przez 3-4 minuty aż zmięknie. Przełóż do dużej miski.
Odlej ziemniaki i zalej je zimną wodą. Studź przez około 2 minuty. Znów je odlej i obierz ze skórki.Zetrzyj na dużych oczkach tarki i dodaj do marchwi. Wymieszaj dobrze marchew i ziemniaki. Jeżeli ziemniaki się kleją, to dodaj nieco oleju, żeby je lepiej wymieszać z marchwią.
Przełóż marchew i ziemniaki na wierzch mielonego w patelni bezpiecznej do piekarnika. Piecz przez 40 minut bądź do czasu aż wierzch będzie złoty i chrupiący. Na koniec dodaj starty ser i wstaw jeszcze do piekarnika na 5 minut. Jeśli dodałbyś ser od razu, to ser by się przypalił zanim ziemniaki byłyby gotowe. Czas pieczenia może być inny w Twoim indywidualnym piekarniku. Osobiście użyłam na koniec opcji grilla, aby zapiec na chrupiąca wierzch ziemniaków i marchwi, przed dodaniem sera.