O autorce

Mam na imię Maria, witaj na moim blogu Low FODMAP!

Walczyłam z chorobą jelita drażliwego przez większość życia. Aż do teraz poszukiwałam rozwiązań i rad. Kilka miesięcy temu mój lekarz w Wielkiej Brytanii dał mi skierowanie do dietetyka, specjalisty od diety Low FODMAP. I to odmieniło moje życie.

Początkowo, oznaczało to rozpoczęcie fazy eliminacyjnej, potem reintrodukcja pokarmów, aby zrozumieć, których powinnam unikać bądź jeść w zmniejszonych ilościach.

Teraz jem to, co jest dla mnie dobre, unikając tego co wywołuje symptomy i czuję się znacznie lepiej!

Celem tego bloga jest pomoc tym, którzy potrzebują pomysłów na przepisy dla diety Low FODMAP, a jednocześnie pragną dbać o linię.

 Dieta Low FODMAP została wynaleziona, aby pomóc pacjentom zidentyfikować ich żywieniowe ‚wyzwalacze’ symptomów, a nie jako sposób na zrzucanie wagi. Jednakże moje przepisy łączą zasady i idee diety low FODMAP z uważaniem na kalorie.

Moja droga zrzucania wagi rozpoczęła się około 2 lata temu i od tego pory schudłam ponad 25 kg. Teraz  chciałabym zrzucić ostatnie 10 kg, ale ponieważ choruję na chorobę jelita drażliwego, to muszę połączyć spożywanie posiłków o niższej wartości kalorycznej wraz z dietą Low FODMAP.

Stąd wziął się pomysł na ten blog, ponieważ zdałam sobie sprawę, że nie ma właściwie wielu zasobów informacji, które pokrywają obydwa tematy i mogłyby mi pomóc (i innym!).

Wszystkie przepisy są low FODMAP, w większości bezglutenowe (poza chlebem 100% orkiszowym na prawdziwym zakwasie), bez laktozy bądź z niską zawartością laktozy, akceptowaną w diecie Low FODMAP. Mają również mniej tłuszczu i cukru, by stanowić zdrowszą, pyszną alternatywę.

WAŻNE:

Nie jestem dietetykiem, również nie dietetykiem Low FODMAP, ale posiadam brytyjskie szkolenie Level 2 Nutrition and Health (‚Odżywianie i zdrowie’).

Moje przepisy są na bieżąco sprawdzane przez dietetyka Low FODMAP, Evelyn Toner.

Mimo to, jeśli chcesz skorzystać z moich przepisów, to musisz sam/ sama stwierdzić, czy będą one dla Ciebie odpowiednie.

Jeśli myślisz, że masz chorobę jelita wrażliwego bądź np. celiakię, skonsultuj się z lekarzem. Nigdy nie jest dobrym pomysłem rozpoczynać tę  dietę samemu, ponieważ potrzebujesz wsparcia i wiedzy eksperta.