O przepisach – zaakceptowane przez dietetyka

Przepisy low FODMAP na moim blogu są:

  • w większości bezglutenowe (poza chlebem 100% orkiszowym na zakwasie, który jest dozwolony w diecie Low FODMAP, dzięki procesowi produkcji),
  • bez laktozy lub z niską zawartością laktozy dozwoloną w diecie.
  • Staram się również używać mniej tłuszczu, cukru i soli, aby przepisy stanowiły zdrowszą bazę dla tych na diecie Low FODMAP.
  • wszystkie przepisy są zaakceptowane przez dietetyka Low FODMAP, Evelyn Toner z Londynu.

 

Evelyn Toner, dietetyk Low FODMAP
Evelyn Toner, dietetyk Low FODMAP

 

Jeżeli potrzebujesz konsultacji, to możesz się z nią skontaktować, wchodząc na jej nową stronę internetową Foodship by Evelyn. Evelyn umieszcza tam ciekawe artykuły na temat odżywiania, IBS, FODMAPs i inne.

 

Moje źródła inspiracji

Do sprawdzania przepisów używam aplikacji Monash University, który jest pionierem w badaniach naukowych nad dietą Low FODMAP, a także brytyjskiej King’s College London FODMAP by FM, która wyklucza więcej pokarmów, np. całkowicie jabłka, na które Monash app w małych ilościach zezwala. Ja jednak uważam, że takie małe ilości mogą tylko spowodować, że mamy ochotę na więcej, a z tego wyniknie zwiększenie symptomów u tych wrażliwych na fruktozę i sorbitol (w przypadku jedzenia więcej jabłka np.).  Bo kto chciałby zjeść tylko 20 g jabłka??

W związku z tym w przypadku konfliktowych informacji z tychże dwóch aplikacji, trzymam się bardziej aplikacji brytyjskiej, która- jak wspomniałam- jest nieco bardziej restrykcyjna.

Źródła inspiracji:

– własne pomysły na przepisy, łącznie ze starymi, polskimi przepisami rodzinnymi,

– książki kucharskie polskie i zagraniczne,

– internet – strony i blogi polskie i zagraniczne, które zawsze adaptuję do diety Low FODMAP. Poza tym umieszczam link do strony oryginalnego przepisu.

 

Więcej przepisów na moim angielskim blogu:

FFF logo
Fit FODMAP Foodie logo