Uwielbiam spaghetti bolognese. Kiedyś często je przygotowywałam, z cebulą, groszkiem i innymi składnikami. Jednak teraz, aby uzyskać Low FODMAP sos boloński, cebulę zastąpiłam zielonym porem. Również ominęłam groszek, ponieważ uważam, ze bardzo mała ich ilość, dozwolona w diecie Low FODMAP, nie jest warta ich dodawania.
Trochę to trwa, aby przygotować ten Low FODMAP sos boloński, zwłaszcza umycie i pokrojenie w kostkę wszystkich warzyw. Jednak gdy ten etap jest gotowy, to już gotowanie idzie szybko. Można na przykład pokroić warzywa dużo wcześniej, jednocześnie wyjmując mięso mielone z lodówki, co pomaga w jego równomiernym i szybkim smażeniu. Wteyd tylko trzeba wrzucać składniki na dużą patelnię w etapach i cieszyć się aromatem roznoszącym się po kuchni!
Z tego przepisu wychodzi aż 8 porcji Low FODMAP sosu bolońskiego. Możesz jeść go następnego dnia bądź zamrozić w dzień ugotowania, w zależności od wielkości Twojej rodziny. Razem z makaronem, jest to świetna opcja obiadu Low FODMAP, także dla tych wybrednych, np. dla dzieci.
Ten przepis został zaakceptowany przez dietetyka Low FODMAP, Evelyn Toner z Londynu. Znajdź interesujące artykuły na temat odżywiania, IBS, FODMAP na jej blogu.
Składniki na 8 porcji Low FODMAP sosu bolońskiego:
(gdy przygotowuję jakikolwiek sos warzywno- mięsny, to staram się zachować proporcje 1:1, albo i nawet dać więcej warzyw. To świetny sposób, aby “przemycić” warzywa do diety dzieci ;).
650 g chudej mielonej wołowiny
400 g mielonego mięsa z indyka (nie bardzo chudego z piersi, raczej np. z uda indyka). Bądź można użyć w całości mięsa wołowego.
207 g pietruszki
97 g pora, tylko zielone liście
252 g marchwi
400 g puszka pomidorów
90 g koncentratu pomidorowego
sól, pieprz do smaku
około 200 ml wody.
Można również użyć ulubionych suszonych ziół (tymianek, oregano, bazylia). Tylko należy uważać z ich ilością, bo ich aromat jest dość silny.
Nie używamy żadnego dodanego oleju w tym przepisie. Tylko tłuszcz, który naturalnie się wytopi z mięsa, na patelni non stick.
Sposób przygotowania 8 porcji Low FODMAP sosu bolońskiego:
- Najpierw wyjmij mięso mielone z lodówki.
- Następnie pokroj w kostkę potrzebne warzywa – pora, pietruszkę oraz marchew.
- Wstaw dużą, głęboką patelnię non stick na gaz. Gdy będzie gorąca, włóż całe mięso mielone z wołowiny i indyka do patelni. Smaż i mieszaj tak długo, aż mięso się zarumieni. W tym momencie można doprawić mięso.
- Teraz dodaj do mięsa pokrojone warzywa i duś je z mięsem przez kilka minut. Następnie dodaj 200 ml wody i przykryj przykrywką. Zmniejsz gaz i duś warzywa tak długo, aż zmiękną.
- Nastepnie należy dodać pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy. Należy je dobrze wymieszac z resztą sosu. Duś sos przez około 10-15 minut na małym ogniu.
- Dodaj suszone zioła, jeśli masz ochotę.
- Podawaj z Low FODMAP, bezglutenowym makaronem spaghetti lub np. conchiglioni, jak na zdjęciu.
Smacznego!
To find an English version of this recipe, click here:
http://fitfodmapfoodie.co.uk/2019/01/low-fodmap-bolognese-sauce.html
Składniki odżywcze 1 porcji Low FODMAP sosu bolońskiego:
260 kcal
14.6 Węglowodany
27.8 g Białko
10.4 g Tłuszcz
Aby znaleźć więcej przepisów Low FODMAP na obiad, kliknij tutaj: http://przepisylowfodmap.eu/category/obiad
Maryś, czemu ty takie śmieszne ilości w gramach podajesz? Jakie ma ją znaczenie te 2 g przy 250? Przeliczasz kalkulatorem z uncji?
Co do postaci jarzyn: ja do sosu bolońskiego zawsześcieram jarzyny na grubej tarce. Co prawda nie mam małych dzieci, ale moje 30 letnie dziecko tez jest kapryśne i jarzyny w kosteczkę by oprotestowało. A tak wetnie te marchewke i seler i nawet nie wie, ze zjadło. Cebulowych żadnych nie daje, bo mąż dziwak, pora tez oprotestuje. Ostatnio dałam asafetyde i nie było żadnych protestów. Oraz nie daje wody w ogóle tylko zalewam passata, albo domowymi przetartymi pomidorami, I wypróbowałam, ż edługo duszony jest lepszy niż po tej około pół godzinie. Zwłaszcza na wołowym mięsie.
Witaj Iwono,
Dziękuję za komentarz.
Co do gramów – po prostu jak przygotowuję i kroję np. pòł pietruszki, bo wiem, że tyle wystarczy, i po zważeniu wyjdzie mi tyle gramów, to tak wpisuję. Innym razem to zależy od maksymalnej dopuszczanej ilości danego jedzenia w diecie Low FODMAP, co może wynosić np. 42 g.
Co do postaci jarzyn, to każdy robi tak jak lubi. Ja starte lubię tylko w surówce albo rybie po grecku.
Co do wody to ja kiedyś dawałam bulion, ale teraz jest problem, żeby był Low FODMAP, więc o ile nie mam własnego Low FODMAP, to używam wody, a potem pomidorów.
Jeśli chodzi o długość duszenia, to znów, można też i dłużej, jeśli ma się czas. Kiedyś tak robiłam, ale nie czułam różnicy w smaku między 30 min a np. Ponad 1.5 h duszenia.
Rozumiem, Iwona, że jesteś na diecie Low FODMAP? Jeśli masz fajne pomysły, to zapraszam do mojej grupy Na Facebooku Fit FODMAP Foodie recipes, gdzie mozesz się dzielić swoimi pomysłami i przepisami z innymi.
Pozdrawiam,
Maria