bez dodatku cukru Bez glutenu Bez laktozy Lunch Obiad Przepis też na moim angielskim blogu

Low FODMAP sos boloński

Low FODMAP tradycyjny sos bolognese
Polub nas, podziel się przepisami!
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram

Uwielbiam spaghetti bolognese. Kiedyś często je przygotowywałam, z cebulą, groszkiem i innymi składnikami. Jednak teraz, aby uzyskać Low FODMAP sos boloński, cebulę zastąpiłam zielonym porem. Również ominęłam groszek, ponieważ uważam, ze bardzo mała ich ilość, dozwolona w diecie Low FODMAP, nie jest warta ich dodawania.

Trochę to trwa, aby przygotować ten Low FODMAP sos boloński, zwłaszcza umycie i pokrojenie w kostkę wszystkich warzyw. Jednak gdy ten etap jest gotowy, to już gotowanie idzie szybko. Można na przykład pokroić warzywa dużo wcześniej, jednocześnie wyjmując mięso mielone z lodówki, co pomaga w jego równomiernym i szybkim smażeniu. Wteyd tylko trzeba wrzucać składniki na dużą patelnię w etapach i cieszyć się aromatem roznoszącym się po kuchni!

Z tego przepisu wychodzi aż 8 porcji Low FODMAP sosu bolońskiego. Możesz jeść go następnego dnia bądź zamrozić w dzień ugotowania, w zależności od wielkości Twojej rodziny. Razem z makaronem, jest to świetna opcja obiadu Low FODMAP, także dla tych wybrednych, np. dla dzieci.

 

Low FODMAP tradycyjny sos bolognese
Low FODMAP tradycyjny sos bolognese

 

Ten przepis został zaakceptowany przez dietetyka Low FODMAP, Evelyn Toner z Londynu. Znajdź interesujące artykuły na temat odżywiania, IBS, FODMAP na jej blogu.

 

Składniki na 8 porcji Low FODMAP sosu bolońskiego:

(gdy przygotowuję jakikolwiek sos warzywno- mięsny, to staram się zachować proporcje 1:1, albo i nawet dać więcej warzyw. To świetny sposób, aby “przemycić” warzywa do diety dzieci ;).

 

650 g chudej mielonej wołowiny

400 g mielonego mięsa z indyka (nie bardzo chudego z piersi, raczej np. z uda indyka). Bądź można użyć w całości mięsa wołowego.

207 g pietruszki

97 g pora, tylko zielone liście

252 g marchwi

400 g puszka pomidorów

90 g koncentratu pomidorowego

sól, pieprz do smaku

około 200 ml wody.

Można również użyć ulubionych suszonych ziół (tymianek, oregano, bazylia). Tylko należy uważać z ich ilością, bo ich aromat jest dość silny.

Nie używamy żadnego dodanego oleju w tym przepisie. Tylko tłuszcz, który naturalnie się wytopi z mięsa, na patelni non stick.

 

Sposób przygotowania 8 porcji Low FODMAP sosu bolońskiego:

  1. Najpierw wyjmij mięso mielone z lodówki.
  2. Następnie pokroj w kostkę potrzebne warzywa – pora, pietruszkę oraz marchew.
  3. Wstaw dużą, głęboką patelnię non stick na gaz. Gdy będzie gorąca, włóż całe mięso mielone z wołowiny i indyka do patelni. Smaż i mieszaj tak długo, aż mięso się zarumieni. W tym momencie można doprawić mięso.

 

 

 

  1. Teraz dodaj do mięsa pokrojone warzywa i duś je z mięsem przez kilka minut. Następnie dodaj 200 ml wody i przykryj przykrywką. Zmniejsz gaz i duś warzywa tak długo, aż zmiękną.
  2. Nastepnie należy dodać pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy. Należy je dobrze wymieszac z resztą sosu. Duś sos przez około 10-15 minut na małym ogniu.
  3. Dodaj suszone zioła, jeśli masz ochotę.
  4. Podawaj z Low FODMAP, bezglutenowym makaronem spaghetti lub np. conchiglioni, jak na zdjęciu.

Smacznego!

 

To find an English version of this recipe, click here:

http://fitfodmapfoodie.co.uk/2019/01/low-fodmap-bolognese-sauce.html

Low FODMAP bolognese sauce

 

Składniki odżywcze 1 porcji Low FODMAP sosu bolońskiego:

260 kcal

14.6 Węglowodany

27.8 g Białko

10.4 g Tłuszcz

 

 

Aby znaleźć więcej przepisów Low FODMAP  na obiad, kliknij tutaj: http://przepisylowfodmap.eu/category/obiad

 

 

 

Polub nas, podziel się przepisami!
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram

3 thoughts on “Low FODMAP sos boloński”

  1. Maryś, czemu ty takie śmieszne ilości w gramach podajesz? Jakie ma ją znaczenie te 2 g przy 250? Przeliczasz kalkulatorem z uncji?
    Co do postaci jarzyn: ja do sosu bolońskiego zawsześcieram jarzyny na grubej tarce. Co prawda nie mam małych dzieci, ale moje 30 letnie dziecko tez jest kapryśne i jarzyny w kosteczkę by oprotestowało. A tak wetnie te marchewke i seler i nawet nie wie, ze zjadło. Cebulowych żadnych nie daje, bo mąż dziwak, pora tez oprotestuje. Ostatnio dałam asafetyde i nie było żadnych protestów. Oraz nie daje wody w ogóle tylko zalewam passata, albo domowymi przetartymi pomidorami, I wypróbowałam, ż edługo duszony jest lepszy niż po tej około pół godzinie. Zwłaszcza na wołowym mięsie.

    1. Witaj Iwono,
      Dziękuję za komentarz.
      Co do gramów – po prostu jak przygotowuję i kroję np. pòł pietruszki, bo wiem, że tyle wystarczy, i po zważeniu wyjdzie mi tyle gramów, to tak wpisuję. Innym razem to zależy od maksymalnej dopuszczanej ilości danego jedzenia w diecie Low FODMAP, co może wynosić np. 42 g.
      Co do postaci jarzyn, to każdy robi tak jak lubi. Ja starte lubię tylko w surówce albo rybie po grecku.
      Co do wody to ja kiedyś dawałam bulion, ale teraz jest problem, żeby był Low FODMAP, więc o ile nie mam własnego Low FODMAP, to używam wody, a potem pomidorów.
      Jeśli chodzi o długość duszenia, to znów, można też i dłużej, jeśli ma się czas. Kiedyś tak robiłam, ale nie czułam różnicy w smaku między 30 min a np. Ponad 1.5 h duszenia.
      Rozumiem, Iwona, że jesteś na diecie Low FODMAP? Jeśli masz fajne pomysły, to zapraszam do mojej grupy Na Facebooku Fit FODMAP Foodie recipes, gdzie mozesz się dzielić swoimi pomysłami i przepisami z innymi.
      Pozdrawiam,
      Maria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *