Bez glutenu Bez laktozy Na ciepło/ na zimno Obiad Przepis też na moim angielskim blogu

Low FODMAP staropolska marynata do mięsa wieprzowego – Świetny przepis!

Low FODMAP staropolska marynata do mięsa
Polub nas, podziel się przepisami!
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram

Kiedyś, gdy moja mama kupowała spory kawałek mięsa, a w szczególności wieprzowiny, to od razu wiedziałam, co będziemy jeść na obiad. Ten przepis na staropolską marynatę do mięsa wzięła ze starej książki kucharskiej “Kuchnia Staropolska”. Jedynym problemem była zmiana proporcji, bo w takich starych książkach kucharskich przepis mówiłby np. o przygotowaniu marynaty na 1/4 świni! Co stanowiłoby nieco za dużo dla naszej rodziny…

Teraz, gdy nie mogę spożywać czosnku, bo jestem na diecie Low FODMAP, zaadoptowałam ten przepis, aby był Low FODMAP staropolską marynatą do mięsa wieprzowego. I czosnku mi w nim nawet nie brakuje. Jest to doskonały obiad Low FODMAP, jak również dodatek do kanapek na zimno.

Ta Low FODMAP staropolska marynata do mięsa wieprzowego moim zdaniem najlepiej się nadaje do łopatki, ponieważ ma ona dobre proporcje mięsa i tłuszczu, który w trakcie pieczenia w większości i tak się wytopi, a będzie chronił mięso przed wysuszeniem i nada więcej smaku. Jednakże, jeśli chcesz użyć innej części wieprzowiny, to filet wieprzowy albo mięso ze schabu (tak jak przedstawiłam na zdjęciu poniżej), też będzie smaczny. Jedyna rada to aby nie wysuszyć mięsa poprzez pieczenie zbyt długo w piekarniku.

 

Low FODMAP staropolska marynata do mięsa
Low FODMAP staropolska marynata do mięsa

 

Ten przepis został zaakceptowany przez dietetyka Low FODMAP, Evelyn Toner z Londynu. Znajdź interesujące artykuły na temat odżywiania, IBS, FODMAP na jej blogu.

 

Składniki Low FODMAP staropolskiej marynaty do mięsa wieprzowego:

1 łyżka soli morskiej
1 goździk
4 ziarna ziela angielskiego
1 łyżeczka cukru
4 ziarna pieprzu
3 liście laurowe, świeże lub suszone
1/2 łyżeczki ziaren kolendry
 
Jeśli masz na przykład 1 1/2 kg kawałka mięsa, to zrób po prostu dwa razy więcej marynaty. Dokładniej nią wysmarujesz mięso.

potrzebne narzędzia:

moździerz,

 


 

 

blaszka do pieczenia,

folia aluminiowa

 

Instrukcja do sporządzenia Low FODMAP staropolskiej marynaty do mięsa wieprzowego:

  1. Najlepiej użyć moździerza, w którym należy rozdrobnić wszystkie składniki.
  2. Następnie dokładnie wysmaruj mięso powstała marynatą staropolska do wieprzowiny.
  3. Mięso należy przełożyć do worka foliowego na zamek bądź pudełka zamykanego i włożyć do lodówki. Należy pamiętać, aby mięso w marynacie staropolskiej było szczelnie zamknięte, bo marynata i jej przyprawy mocno pachną. Nie chcesz więc, aby cała lodówka nią pachniała.
  4. Marynuj przez conajmniej 2 dni, nawet do tygodnia. Trzeba pamiętać, że sól jest naturalnym konserwantem. Nie próbuj piec mięsa wcześniej niż po 2 dniach, bo nie będzie miało tak dobrego aromatu przypraw.
  5. Gdy chcesz już piec mięso w Low FODMAP staropolskiej marynacie do mięsa wieprzowego, to nagrzej piekarnik do temp. 200 stopni Celsjusza.
  6. Piecz w blaszce, przykryte folia aluminiową, przez 30 minut. Zmniejsz temp. do 180 stopni Celsjusza i piecz jeszcze 1-1 1/2 godziny (zależy to od wielkości i jakości mięsa). Na ostatnie 30 minut mięso można odkryć.

 

Wartości odżywcze będą się wahały, w zależności jakie mięso wybierzesz. Sama marynata nie ma dużo kalorii.

 

Jeśli upieczesz kawałek wieprzowiny w tej staropolskiej marynacie do mięsa wieprzowego, to będzie on znakomity na przykład z ziemniakami i jarzynką, albo możesz w tym samym czasie upiec ziemniaki w piekarniku. Również reszta mięsa będzie doskonała zimna na kanapki.

 
 
Jeśli poszukujesz innych Low FODMAP przepisów obiadowych, to zapraszam tutaj: 
 
 
For English version of this recipe, please go here: http://fitfodmapfoodie.co.uk/2018/09/polish-pork-marinate.html
 
 

Polub nas, podziel się przepisami!
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram

1 thought on “Low FODMAP staropolska marynata do mięsa wieprzowego – Świetny przepis!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *