Bez glutenu Bez laktozy Na ciepło/ na zimno Obiad Przepis też na moim angielskim blogu

Aromatyczna Łopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (Low FODMAP)

Lopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (low FODMAP)
Polub nas, podziel się przepisami!
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram

Wieprzowina to chyba, oprócz mięsa z kurczaka, najbardziej popularne i łatwo dostępne mięso w Polsce. Z tego powodu dobrze jest nauczyć się sporządzać je na wiele różnych sposobów. Ta Aromatyczna Łopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (Low FODMAP) to popularny w Wielkiej Brytanii sposób na “pulled pork” – szarpaną wieprzowinę, którą osobiście przygotowałam w slow cookerze, ale można też i upiec ją w piekarniku, na niższej temperaturze.

 

Na blogu Przepisy Low FODMAP też możesz znaleźć świetny przepis na Staropolską Marynatę do Mięsa Wieprzowego (bez czosnku). Link do przepisu poniżej, tylko wejdź w obrazek!

 

Low FODMAP staropolska marynata do mięsa
Low FODMAP staropolska marynata do mięsa

 

The same recipe, but in English, is available in my Fit FODMAP Foodie blog.

 

Ta Aromatyczna Łopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (Low FODMAP) smakuje doskonale zarówno podana w formie obiadu, na przykład z pieczonym ziemniakiem (angielski jacket potato) i warzywami, z którymi się piekła.

 

Pozostałą wieprzowinę można podać szarpaną w pieczywie bezglutenowym, z ulubionymi dodatkami Low FODMAP, na przykład prostą sałatką i majonezem.

 

Osobiście bardzo mi smakowała ta wersja poniżej, z warzywami, ponieważ jest to doskonałe tzw. “comfort food”. Jeżeli wolisz, możesz również podać tę szarpaną wołowinę Low FODMAP z tradycyjnymi gotowanymi ziemniakami, również tłuczonymi (puree).

 

Low FODMAP Wieprzowina Wolno Pieczona - pulled pork
Low FODMAP Wieprzowina Wolno Pieczona – pulled pork

 

Ten przepis został zaakceptowany przez dietetyka Low FODMAP, Evelyn Toner z Londynu. Znajdź interesujące artykuły na temat odżywiania, IBS, FODMAP na jej blogu.

SKŁADNIKI DO AROMATYCZNEJ ŁOPATKI WIEPRZOWEJ WOLNO PIECZONEJ (Low FODMAP), 6 PORCJI:

800 g do 1 kg łopatki wieprzowej, z usuniętym widocznym tłuszczem

 

3 duże marchewki, obrane i pokrojone

 

1 por, tylko zielona część /200g/

 

60 g selera naciowego, drobno pokrojonego

 

175 g pietruszki, obranej i drobno pokrojonej

 

500 ml low FODMAP wywaru z kurczaka

 

Przyprawy do natarcia mięsa:

1 łyżka soli

 

1/2 łyżeczki pieprzu

 

1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego

 

1/2 łyżeczki przyprawy korzennej “mixed spice”

 

1-2 łyżki suszonego majeranku

 

 

Lopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (low FODMAP)
Lopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (low FODMAP)

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA AROMATYCZNEJ ŁOPATKI WIEPRZOWEJ WOLNO PIECZONEJ (Low FODMAP):

Tę wieprzowinę przygotowałam w garnku elektrycznym typu ‘slow cooker’.

 


 

 

Najpierw wymieszaj wszystkie przyprawy i natrzyj mięso. Przesmaż je szybko w garnku non stick, który jest częścią slow cookera. / Jeżeli będziesz mięso piec w piekarniku, to po prostu użyj patelni non stick/.

 

Zostaw łopatkę wieprzową w garnku od slow cookera, a następnie dodaj wszystkie obrane i pokrojone warzywa, wraz z Low FODMAP wywarem z kurczaka. Mięso powinno być prawie przykryte płynem.

 

Proste! Teraz tylko włącz garnek slow cooker na opcję z wyższą temperaturą pieczenia i nastaw czas na 6 h. Po tym czasie sprawdź mięso, czy da się je rwać. Jeśli nie albo nie jest przepieczone, to włącz jeszcze raz na 2-3 godziny.

 

Jeżeli przygotowujesz tę Aromatyczną Łopatkę Wieprzową Low FODMAP rano, przed wyjściem do pracy, to po prostu nastaw ją na niższą temperaturę, nawet na 12 h. Zawsze sprawdzaj mięso, czy jest przepieczone, ze względu na to, że garnki slow cooker mogą się różnić w mocy pieczenia.

 

Pieczenie w piekarniku:

Włącz piekarnik na temperaturę 200 stopni C.

 

Po przesmażeniu natartego przyprawami mięsa na patelni non stick, umieść je w głębokim naczyniu do pieczenia, dodaj warzywa i Low FODMAP wywar z kurczaka. Przykryj przykrywką, jeśli masz, albo zakryj podwójnie folią aluminiową.

 

Włóż do piekarnika, a następnie po 30 minutach zmniejsz temperaturę do 160 stopni C. Piecz conajmniej 6 h, pamiętając, aby polewać mięso wywarem co jakiś czas. Zawsze sprawdzaj, czy mięso jest przepieczone. Na przykład możesz to zrobić za pomocą termometra kuchennego do mięsa. Inny sposób to nakłuć mięso szpikulcem dosyć głęboko i zobaczyć, czy wychodzący płyn jest klarowny. Jeżeli tak, to mięso powinno być przepieczone, jeżeli jest nieco mętny albo widać nieco różowości z krwi, to należy mięso włożyć z powrotem do piekarnika.

 

Lopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (low FODMAP)

Aromatyczna Łopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (Low FODMAP)

Maria
Wieprzowina to chyba, oprócz mięsa z kurczaka, najbardziej popularne i łatwo dostępne mięso w Polsce. Z tego powodu dobrze jest nauczyć się je sporządzać na wiele różnych sposobów. Ta Aromatyczna Łopatka Wieprzowa Wolno Pieczona (Low FODMAP) to popularny w Wielkiej Brytanii sposób na "pulled pork" - szarpaną wieprzowinę, którą osobiście przygotowałam w slow cookerze, ale można też i upiec ją w piekarniku, na niższej temperaturze.
Czas przygotowania 10 minuty
Czas gotowania 9 godziny
Łączny czas 9 godziny 10 minuty
Rodzaj Obiad, Obiad low fodmap
Kuchnia Polska
Porcje 6 sporych porcji

Sprzęt

 • garnek typu slow cooker
 • lub naczynie do pieczenia w piekarniku i folia aluminiowa

Składniki
  

 • 800 g do 1 kg łopatki wieprzowej z usuniętym widocznym tłuszczem
 • 3 duże marchewki obrane i pokrojone
 • 1 por tylko zielona część /200g/
 • 60 g selera naciowego drobno pokrojonego
 • 175 g pietruszki obranej i drobno pokrojonej
 • 500 ml low FODMAP wywaru z kurczaka
 • Przyprawy do natarcia mięsa:
 • 1 łyżka soli
 • 1/2 łyżeczki pieprzu
 • 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
 • 1/2 łyżeczki przyprawy korzennej "mixed spice"
 • 1-2 łyżki suszonego majeranku

Instrukcje
 

 • Tę wieprzowinę przygotowałam w garnku elektrycznym typu 'slow cooker'.
 • Najpierw wymieszaj wszystkie przyprawy i natrzyj mięso. Przesmaż je szybko w garnku non stick, który jest częścią slow cookera. / Jeżeli będziesz mięso piec w piekarniku, to po prostu użyj patelni non stick/.
 • Zostaw łopatkę wieprzową w garnku od slow cookera, a następnie dodaj wszystkie obrane i pokrojone warzywa, wraz z Low FODMAP wywarem z kurczaka. Mięso powinno być prawie przykryte płynem.
 • Proste! Teraz tylko włącz garnek slow cooker na opcję z wyższą temperaturą pieczenia i nastaw czas na 6 h. Po tym czasie sprawdź mięso, czy da się je rwać. Jeśli nie albo nie jest przepieczone, to włącz jeszcze raz na 2-3 godziny. Jeżeli przygotowujesz tę Aromatyczną Łopatkę Wieprzową Low FODMAP rano, przed wyjściem do pracy, to po prostu nastaw ją na niższą temperaturę, nawet na 12 h. Zawsze sprawdzaj mięso, czy jest przepieczone, ze względu na to, że garnki slow cooker mogą się różnić w mocy pieczenia.
 • Pieczenie w piekarniku:
 • Włącz piekarnik na temperaturę 200 stopni C.
 • Po przesmażeniu natartego przyprawami mięsa na patelni non stick, umieść je w głębokim naczyniu do pieczenia, dodaj warzywa i Low FODMAP wywar z kurczaka. Przykryj przykrywką, jeśli masz, albo zakryj podwójnie folią aluminiową.
 • Włóż do piekarnika, a następnie po 30 minutach zmniejsz temperaturę do 160 stopni C. Piecz conajmniej 6 h, pamiętając, aby polewać mięso wywarem co jakiś czas. Zawsze sprawdzaj, czy mięso jest przepieczone. Na przykład możesz to zrobić za pomocą termometra kuchennego do mięsa. Inny sposób to nakłuć mięso szpikulcem dosyć głęboko i zobaczyć, czy wychodzący płyn jest klarowny. Jeżeli tak, to mięso powinno być przepieczone, jeżeli jest nieco mętny albo widać nieco różowości z krwi, to należy mięso włożyć z powrotem do piekarnika.
Słowo kluczowe Łopatka Wieprzowa Pieczona low FODMAP

Polub nas, podziel się przepisami!
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating