Dzisiaj miałam ochotę na placki ziemniaczane, jednak niekoniecznie na ich niezdrową wersję, która składa się głównie z węglowodanów i tłuszczów. Stąd wymyśliłam te Low FODMAP placki ziemniaczano-marchwiane.
Wzbogaciłam tradycyjne polskie placki ziemniaczane o startą marchew, przyprawy dla dodania smaku oraz poprzez obniżenie kaloryczności dzięki użyciu oleju w sprayu zamiast smażenia ich na głębokim oleju.
I muszę powiedzieć, że wyszły mi bardzo smaczne placki. Smakują bardzo dobrze same, ale można również je podawać z domowym tzatziki na bazie jogurtu naturalnego bez laktozy. Innym smacznym dodatkiem na wierzch placka jest jajko sadzone.
Te Low FODMAP placki ziemniaczano-marchwiane mogą być spożywane na zimno i na gorąco, więc stanowią również pyszną przekąskę, którą można zabrać ze sobą.
Ten przepis został zaakceptowany przez dietetyka Low FODMAP, Evelyn Toner z Londynu. Znajdź interesujące artykuły na temat odżywiania, IBS, FODMAP na jej blogu.
Składniki na 10 Low FODMAP placków ziemniaczano-marchwianych:
sól do smaku
Sposób przygotowania 10 Low FODMAP placków ziemniaczano-marchwianych:
1. Najpierw należy zetrzeć marchew na dużych oczkach tarki, przełożyć do innej miski.
2. Zetrzeć ziemniaki, ze skórką. Wycisnąc nadmiar wody w ręcznik kuchenny. Przełożyć ziemniaki do marchwi.
3. Dodać resztę składników do miski, poza olejem. Wymieszać.
4. Rozgrzać patelnię non stick na średnim ogniu. Spryskać olejem. Jedno wciśnięcie oleju w sprayu powinno wystarczyc na usmażenie 1 placka.
5. Smaż 1 łyżkę przygotowanego ciasta, aby zrobić 1 placka. Smaż do uzyskania złotego koloru po obudwu stronach.
6. Przełóż gotowe placki na papier kuchenny, aby jeszcze odsączyć nadmiar tłuszczu.
7. Podawaj ciepłe, z tzatziki bądź jajkiem sadzonym na wierzchu. Można je też jeść na zimno.
ale dlaczego "pierne"? a 20g kartoflanki t ile łyżek?
Pierne bo mają cynamon i imbir 🙂 A 20 g kartoflanki to zależy jaką masz łyżkę. Bo moja to trochę więcej niż 1 płaska łyżka. Mam nadzieje, ze pomogłam. Maria