Bez laktozy Chleb i inne na zakwasie Danie wegetariańskie Przepis też na moim angielskim blogu

Prawdziwy Chleb na Zakwasie – Stary Przepis

Polub nas, podziel się przepisami!
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram

W końcu przeprowadziłam się do mojego domu w Suffolk, Anglii. Oczywiście nie zapomnę o Was i nadal będę publikować nowe przepisy Low FODMAP po polsku. Składniki oczywiście będą brytyjskie, ale myślę, że większość z nich można znaleźć na półkach polskich sklepów. Jeśli nie, to będę pisać o alternatywach.

 

Po tygodniu sprzątania, rozpakowywania i sortowania, w końcu odświeżyłam mój ponad jednoroczny zakwas chlebowy. Już myślałam, że nic z niego nie będzie, ponieważ po podróży w małym słoiczku 100ml i zmianach temperatur, zakwas nie chciał rosnąć!

 

Zazwyczaj wystarczało jedno odświeżenie (wyrzucenie części zakwasu oraz dodanie wody i mąki) aby zakwas “ruszył” po pobycie w lodówce. Tym razem zajęło mi to 3 dni. Jednak udało się. Używając tego startera, upiekłam ten prawdziwy Chleb na Zakwasie, ze starego przepisu, który nieco zmieniony używam od ponad roku.

 

Ten chleb jest zrobiony z mąki 50/50 – pszennej białej i brązowej. W przypadku chleba na zakwasie ja sama mogę jeść chleb nawet na mące pszennej. Jeśli chcesz sam/a spróbować ten przepis, to wypróbuj ten chleb na sobie tak jak byś testował/a w przypadku fazy eliminacyjnej.

 

Aplikacja FODMAP Monash rekomenduje 2 kromki białego albo brązowego chleba na zakwasie. Domyślam się, że dla chleba mieszanego 50/50 będzie taka sama porcja. Jednakże ten domowej roboty prawdziwy chleb na zakwasie nie był testowany na FODMAPy po rośnięciu przez ponad 12h, w związku z tym końcowa wartość FODMAPów w tym chlebie nie jest znana.

 

 

Chleb na zakwasie - stary przepis
Chleb na zakwasie – stary przepis

 

Ten przepis został nieco zmieniony i zaadoptowany ze strony The Perfect Loaf.

 

Ten przepis został zaakceptowany przez dietetyka Low FODMAP, Evelyn Toner z Londynu. Znajdź interesujące artykuły na temat odżywiania, IBS, FODMAP na jej blogu.

 

Składniki na 50/50 chleb pszenny na zakwasie:

220 g białej mąki chlebowej

(w Polsce używam do chleba i drożdżówki mąki pszennej Marysia z Polo Marketu).

 

220 g brązowej mąki pszennej

 

350 g wody

 

9 g soli

 

100 g aktywnego zakwasu

 
Chleb na zakwasie pokrojony
Chleb na zakwasie pokrojony

 

Sposób przygotowania Prawdziwego Chleba na Zakwasie:

Najpierw, dzień przed pieczeniem, należy odświeżyć (nakarmić) zakwas. Jak się przygotowuje zakwas? Dowiedz się tutaj.

 

Następnego dnia rano należy wymieszać mąki z wodą (pozostawiając 25 g wody na później). Tę mieszankę trzymaj w misce przez 1.5 h.

Po upływie 1.5 h dodaj do mieszanki cały zakwas podany w przepisie i połowę pozostawionej wody. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki.

 

Po 15 minutach dodaj sól oraz resztę wody. Przepis podaje, że nie trzeba wyrabiać ciasta w mikserze, jednakże ja spróbowałam zarówno wyrabiania w mikserze jak i ręką i w obydwu przypadkach chleb wyszedł bardzo dobrze. 

 

Po wyrobieniu ciasta należy rozpocząć fermentację, przez 4 h. W jej trakcie ciasto należy szybko wyrobić  sześć razy. Pierwsze trzy razy co 15 minut, a ostatnie trzy co 30 minut. Jeżeli potrzebujesz opuścić dom, możesz zostawić ciasto w procesie fermentacji na dłużej.

 

Po pierwszej fermentacji chleb należy uformować. Blat kuchenny posyp lekko mąką. Przełóż ciasto na blat. Pociągnij ciasto na brzegach i wciśnij do środka. Następnie zrób tak samo po drugiej stronie. Olejem w sprayu spryskaj foremkę do chleba w środku. Uformowane ciasto umieść złączeniem do dołu w foremce.

 

 


 

Ostatnią fermentację dokonuje się przez conajmniej 12 h w lodówce, ciasto przykryte folią. Aby nie wstawać w środku nocy, ja fermentowałam ciasto przez 16 h i urosło pięknie!

 

Aby upiec chleb, nagrzej piekarnik do maksymalnej temperatury, z ustawieniem termoobiegu. Umieść małą foremkę do pieczenia na dnie piekarnika. Gdy piekarnik jest nagrzany, wlej szklankę wody do tej foremki. Umieść chleb w foremce w piekarniku na środkowej półce i obniż temperaturę do 220 stopni C.

 

Piecz przez około 35 minut aż chleb urośnie, zarumieni się, a po wyjęciu z foremki gdy zastukasz w dno to będzie głuchy dźwięk.

 

UWAGA: To jest domowy przepis na chleb na zakwasie. Nie był testowany, w związku z tym właściwy skład FODMAPów po fermentacji nie jest znany.

 

 

Chleb na zakwasie - stary przepis

Prawdziwy Chleb na Zakwasie - Stary Przepis

Maria
Ten chleb jest zrobiony z mąki 50/50 - pszennej białej i brązowej. W przypadku chleba na zakwasie ja sama mogę jeść chleb nawet na mące pszennej. Jeśli chcesz sam/a spróbować ten przepis, to wypróbuj ten chleb na sobie tak jak byś testował/a w przypadku fazy eliminacyjnej.
Prep Time 6 hrs
Cook Time 35 mins
Proving 12 hrs
Total Time 18 hrs 36 mins
Course chleb, Obiad, śniadanie
Cuisine sourdough, zakwas

Equipment

 • mixer
 • scale
 • wooden spoon
 • bread tin
 • oil spray

Ingredients
  

 • 220 g białej mąki chlebowej
 • w Polsce używam do chleba i drożdżówki mąki pszennej Marysia z Polo Marketu.
 • 220 g brązowej mąki pszennej
 • 350 g wody
 • 9 g soli
 • 100 g aktywnego zakwasu

Instructions
 

 • Najpierw, dzień przed pieczeniem, należy odświeżyć (nakarmić) zakwas. Jak się przygotowuje zakwas? Dowiedz się tutaj.
 • Następnego dnia rano należy wymieszać mąki z wodą (pozostawiając 25 g wody na później). Tę mieszankę trzymaj w misce przez 1.5 h.
 • Po upływie 1.5 h dodaj do mieszanki cały zakwas podany w przepisie i połowę pozostawionej wody. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki.
 • Po 15 minutach dodaj sól oraz resztę wody. Przepis podaje, że nie trzeba wyrabiać ciasta w mikserze, jednakże ja spróbowałam zarówno wyrabiania w mikserze jak i ręką i w obydwu przypadkach chleb wyszedł bardzo dobrze.
 • Po wyrobieniu ciasta należy rozpocząć fermentację, przez 4 h. W jej trakcie ciasto należy szybko wyrobić  sześć razy. Pierwsze trzy razy co 15 minut, a ostatnie trzy co 30 minut. Jeżeli potrzebujesz opuścić dom, możesz zostawić ciasto w procesie fermentacji na dłużej.
 • Po pierwszej fermentacji chleb należy uformować. Blat kuchenny posyp lekko mąką. Przełóż ciasto na blat. Pociągnij ciasto na brzegach i wciśnij do środka. Następnie zrób tak samo po drugiej stronie. Olejem w sprayu spryskaj foremkę do chleba w środku. Uformowane ciasto umieść złączeniem do dołu w foremce.
 • Ostatnią fermentację dokonuje się przez conajmniej 12 h w lodówce, ciasto przykryte folią. Aby nie wstawać w środku nocy, ja fermentowałam ciasto przez 16 h i urosło pięknie!
 • Aby upiec chleb, nagrzej piekarnik do maksymalnej temperatury, z ustawieniem termoobiegu. Umieść małą foremkę do pieczenia na dnie piekarnika. Gdy piekarnik jest nagrzany, wlej szklankę wody do tej foremki. Umieść chleb w foremce w piekarniku na środkowej półce i obniż temperaturę do 220 stopni C.
 • Piecz przez około 35 minut aż chleb urośnie, zarumieni się, a po wyjęciu z foremki gdy zastukasz w dno to będzie głuchy dźwięk.
 • UWAGA: To jest domowy przepis na chleb na zakwasie. Nie był testowany, w związku z tym właściwy skład FODMAPów po fermentacji nie jest znany.
Keyword chleb, chleb na zakwasie

Aby znaleźć ten przepis w języku angielskim, kliknij tutaj na blog Fit FODMAP Foodie.

 

Polub nas, podziel się przepisami!
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram

2 thoughts on “Prawdziwy Chleb na Zakwasie – Stary Przepis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating